Jak jsem se dostal ke konstrukci LS PANELu

Posledních 15 let pracuji jako tesař a montér dřevěných konstrukcí. Začínal jsem skládáním sloupků na staveništi do stěn, vyplňováním vatou a oplášťováním deskami. Bylo to fajn, s klienty jsme si načrtli schéma domu, převzali projekty pro stavební povolení, objednali dříví a vyrazili na stavbu.

Složili jsme hráň dřeva, nastartovali motorovky a řezali. Domácí chodili na stavbu a my přeřezávali a přestavovali. Bylo fajn vědět, že jsme byli schopni vyjít vstříc všem našim zákazníkům na jakémkoliv místě.

Stávalo se nám, že jsme v průběhu stavby několikrát přesunovali pozici okna, a to nám občas docházela trpělivost. Měl jsem ale většinou štěstí na lidi, klienti naši snahu a trpělivost ocenili. Jak přibývali úspěšné stavební zakázky a pozitivní recenze, přibývalo práce.

Abych vše stihnul, rozšířil jsem tým a pronajal halu, nechtěl jsem už všechno dělat na stavbě. Začali jsme prefabrikovat stěny a stropy.

Domácí už víc než na stavbu chodili do kanceláře k našemu plánovači a nad papírem jsme řešili, kde bude okno, dvěře a jak přepažit velký dětský pokoj na dva. Pro mě to byla dobrá doba, zjistil jsem, že díky prefabrikaci zvládnu více zakázek. A co nezvládneme prefabrikovat, se dořeže na stavbě. Občas se nám stalo, že jsme nějaký dům nemohli s ohledem na přístup na staveniště připravit v dílně. No co, tak jsem tu hráň dřeva složili na stavbě a za cenu delšího pobytu na čerstvém vzduchu jsme domek složili taky.

Vizualizace LS panelů v interiéru
Vizualizace LS panelů v interiéru

Doba postoupila a já objevil CLT panel

Super! Mnohonásobně méně detailů k řešení na stavbě, otrava s vatováním rámu a záklápěním deskami byl pryč. Fólie? Tak ta zmizla uplně, nemusel jsem řešit šílené prolepování jednotlivých konců vlající fólie, což bylo skvělé. Místo toho už jen nanést tmel do spoje a prolepit spoje zvenku páskou.

Mám práci z CLT materiálem rád. Když to architekt dobře uchopí dřevěná finální úprava v interiéru je skvělá. Poslední 5 let tak montujeme domy pouze touto technologí. Je pravda, že na stavbě se moc nezdržíme, invesotor zase tráví více času u plánovače. Už neřeší jen pozici okna a dveří, ale už musí rozmyslet i pozici zásuvek. Ale stojí to za to.

Za tu dobu, co stavím domy formou CLT, jsem už musel pár klientů odmítnout. Na stavbu vždy přijede velký kus panelu, potřebuji jeřáb, potřebuji prostor. A potřebuji na stavbu dostat velký kamion. Už 5 let si říkám, co by se s tím dalo dělat. Stále jsem přemýšlel nad tím, jak naložit CLT panel na vozík za auto a postavit dům i tam, kam se nedostanu s jeřábem.

První zkušenost v Africe

Náhoda tomu chtěla a pro jednoho z našich partnerů jsem jel postavit dům z CLT – NOVATOPu až skoro na konec světa do Jižní Afriky. Afričani a jejich architekti byli z CLT technologie nadšení.

Ukazovali nám parcelu za parcelou, kde chtěli mít svoje víkendové vily. Krásné prostředí, parcely ve strmém svahu s výhledem na moře. Ale jak sem dostaneme CLT panel v plné velikosti…? Do kontejneru ano, na loď ano, z přístavu ano, ale maximálně 200 metrů od staveniště. Jak šel večer za večerem, tak jsme po práci posedávali a při výhledu na moře jsme přemýšleli, jak na ty krásné parcely dostat CLT technologii. A po několika večerech jsme našli ten správny tvar. Zkoušeli jsme, co unesou dva lidi, co jednoduše připravíme v zimě na sklad a v létě smontujeme… Řešením se stal LS PANEL.

Realizace dřevostavby v Jižní Africe za použití krátkých CLT panelů

Po návratu domů jsem hned zajel za kolegy do kanceláře, i statik se na to přišel podívat. Ten malinko upravil tvar, něco spočítal a předhodil mi schéma fungování se slovy: „To půjde, to bude fungovat.“ No a pak už mě nic nemohlo zastavit. Doladil jsem s kolegy pár detailů, dořešili jsme nezbytný spojovací materiál a výsledkem je LS PANEL, který jsme se rozhodli vyrábět a prodávat. Tak tedy, tady je…

Je to řešení pro nás tam, kam nedostaneme jeřáb. A taky pro vás, kteří si chcete stavět sami svépomocí a líbí se vám dřevo. Jsme na začátku, pustili jsme se do výroby a rádi vám pomůžeme prostřednictvím LS PANELu z realizovat vaše kutilské sny o stavbě bezpečné dřevostavby. Jak jsem psal, jsme na začátku, technologii budeme dál rozvíjet vylepšovat. Tak si držme palce a pusťme se do toho…

René Lacina

Spočítejte si cenu.